ביקור שר החוץ אביגדור ליברמן באוקראינה - כי רק הוא יכול ! / ויקה וורטמן

ביקור שר החוץ אביגדור ליברמן באוקראינה - כי רק הוא יכול ! / ויקה וורטמן

שר החוץ אביגדור ליברמן יצא היום , ד' 11/2/2015, לביקור באוקראינה. בקייב ייפגש השר ליברמן עם שורה של חברי הממשלה בהם ראש הממשלה ארסני יצניוק, שר החוץ פאבלו קלימקין,  יו"ר הפרלמנט ולדימיר גרויסמן, עם נשיא אוקראינה לשעבר ליאוניד קוצ'מה עוד . בנוסף ,  במהלך הביקור ייפגש השר ליברמן עם נציגי הקהילה היהודית באוקראינה.

לאור הביקור  , רצינו להזכיר לקוראים שלנו על יחסי שתי המדינות , שיתופי הפעולה , הסכמים ועוד;

יחסי אוקראינה-ישראל נוסדו לראשונה ב-26 בדצמבר 1991, לאחר פירוקה של ברית המועצות וקבלת עצמאותה של אוקראינה.

במהלך השנים היחסים ההדדיים בין שתי המדינות הלכו והתחממו, במידה רבה כתוצאה ממספרם הרב של תושבי ישראל שמוצאם באוקראינה שבאו במסגרת העליות ; הגדולה בשנות ה - 90 עליות מצומצמות יותר במהלך השנים ועד היום.  מפלגת "ישראל ביתנו" ובראשה שר החוץ אביגדור ליברמן זיהו את הצורך וקידמו הסכם מעבר חופשי בין שתי המדינות ,אשר נחתם  בשנת 2011 . ההסכם מבטל את הצורך בוויזה בעת ביקור של אזרחים ישראליים באוקראינה ושל אוקראינים בישראל. מיד עם כניסת ההסכם לתוקף עלה מספר התיירים מאוקראינה לישראל לכ-150 אלף תיירים בשנה.

התיירות מאוקראינה נשענת במידה לא מבוטלת על ביקורי קרובים של כחצי מיליון עולים מאוקראינה המתגוררים בישראל שהולך וגדל . בנוסף, מספר גדול של צליינים נוצרים מגיעים מדי שנה לישראל לביקור באתרים הקדושים לנצרות, בדגש על ירושלים והכנרת. כמו כן, ישנם אורחים רבים המגיעים לישראל על רקע עסקי –בין היתר במסגרת קשרי הסחר ההולכים ומתפתחים בין המדינות.

גם בכיוון ההפוך יש התעניינות תיירותית גבוהה ומתעוררת. לאחר חתימת ההסכם וביטול הוויזות , עלה מספר הישראלים שיצאו לאוקראינה ביותר מ - 50% .אחד היעדים המתוירים ביותר באוקראינה על ידי ישראלים הוא קברו של רבי נחמן מברסלב אשר נמצא בעיר אומן שבמרכז אוקראינה.  העלייה לקברו של רבי נחמן מתרחשת לאורך כל חודשי השנה, אך בחודש ספטמבר, בסמוך לראש השנה העברית ישנה עלייה מסיבית לעיר של עשרות אלפי חסידי ברסלב ומאמינים אחרים.

בספטמבר האחרון , החג לא התרחש במתכונתו הרגילה לאור אירועי הלחימה אשר פקדו את האזור . עם נחיתתה של משלחת מטעם "ישראל ביתנו"  באוקראינה ב -9 לספטמבר ,כונסה מיד ישיבת חירום בהשתתפות הגורמים הרלוונטיים מטעם הסוכנות היהודית והארגון "נתיב" . מטרת הפגישה הייתה מתן סיוע מיידי וארגון עלייה קלה ומזורזת  עבור הפליטים היהודים אשר התגוררו באזורי העימות ונאלצו לברוח . אנו עדים לגל העלייה גדול בחודשים האחרונים ומצטערים שהלחימה שפקדה את אוקראינה , גרמה ליהודים המתגוררים שם , להגיע לביתם האמיתי של כל יהודי העולם  - מדינת ישראל .

חשוב לציין שהשר ליברמן , אשר ביקר במוסקבה לפני פחות משבועיים , באחד הראיונות לכלי התקשורת ציין  כי הציע שישראל תתווך במשבר בין רוסיה ואוקראינה ואמר כי "הנייטרליות של ישראל היא העמדה הכי נבונה. יש לנו יחסים טובים גם עם מוסקבה וגם עם קייב. זה יכול להיות בסיס טוב לניסיונות תיווך. ולא מדובר רק במילים. אמרנו לא פעם שאנו מוכנים להירתם לניסיונות כאלו".

אנחנו מחזיקים אצבעות ומאמינים שהשר ליברמן אכן יהיה זה שיצליח לקדם את פתרון הקונפליקט בין רוסיה לאוקראינה.

 

Related Posts