בפעם הראשונה: יום רשמי לציון היציאה והגירוש של יהודי מדינות ערב

בפעם הראשונה: יום רשמי לציון היציאה והגירוש של יהודי מדינות ערב

בעקבות החוק שיזם חבר הכנסת ד"ר שמעון אוחיון, לציון היציאה והגירוש של יהודי מדינת ערב, יחול השנה בכל רחבי מדינת ישראל ובפעם הראשונה, יום היציאה והגירוש. היום שיחול ביום ראשון 30.11.2014, יצוין ברחבי בתי הספר בארץ, שגרירויות ישראל בעולם, בכנסת ובבית הנשיא. חבר הכנסת ד"ר שמעון אוחיון: "היום הזה הוא בגדר תיקון עוולות היסטוריות. אנו מחויבים כלפי יוצאי מדינות ערב ללמוד ולספר את סיפורם שעד כה לא נשמע".

החוק, שעבר בקריאה שלישית כבר במושב הקיץ, מעגן לראשונה את הסיפור העלייה, היציאה והגירוש של היהודים במדינות ערב בשנות ה50. כמו כן מדובר גם ההזדמנות לספר את סיפורי הגבורה של יהודי מדינות ערב בימי השלטון הנאצי.

חוזר מנכ"ל בעניינו של היום לציון היציאה והגירוש, יצא ממשרד החינוך לכלל בתי הספר. שגרירויות ישראל ברחבי העולם יקיימו טקסים בנושא. בבית הנשיא יקיימו טקס במעמד נשיא מדינת ישראל, מר רובי ריבלין, השר לאזרחים ותיקים, אורי אורבך ויוזם החוק לציון יום זה, חבר הכנסת, ד"ר שמעון אוחיון. ובכנסת יתקיימו דיונים מיוחדים בועדות השונות, כמו גם בשדולה לקידום פליטי יהדות מדינות ערב, שתתכנס לכבוד המאורע..

חבר הכנסת ד"ר שמעון אוחיון, יוזם חוק היציאה והגירוש "קהילות שלמות של יהודים, פליטי מדינות ערב, שעד כה לא זכו לספר את סיפור עלייתם ארצה באף מסגרת פורמלית, זוכים עכשיו לראות את נכדיהם לומדים נושא זה כחלק מאותו יום ממלכתי. היום הזה הוא בגדר תיקון עוולות היסטוריות. אנו מחויבים כלפי אותם אזרחים ותיקים, פליטי המדינות מהן ברחו. עלינו ללמוד ולספר את סיפורם שעד כה לא נשמע".