הסדר אזורי – בלימה של איראן / אביב כהן

הסדר אזורי – בלימה של איראן / אביב כהן

היום, ה-11 בפברואר, חוגגת המהפכה האסלאמית באיראן 36 שנים. את שלטון המונרכיה הפרו-מערבי החליף שלטון דיקטטורי-אסלאמי-תאוקרטי. האיתוללה ח'ומייני תפס את השלטון ומינה בשנת 1981 לנשיאה של איראן את מי שלימים יהיה מחליפו, עלי ח'אמנאי.

במאי 1979 הקים ח'ומייני את "משמרות המהפכה" – כח צבאי הנאמן למהפכה האסלאמית, על מנת שייצור איזון עם הצבא האיראני שנחשב בזמנו כנאמן למשטר הקודם. "משמרות המהפכה" החלו בביצוע אחת מהמטרות העליונות של המהפכה – ייצוא המהפכה לכל האזורים בהם יש ריכוז שיעי. לשם כך, הוקם "כוח קודס" שמטרתו – לייצא את המהפכה ולשמש כזרוע ביצועית מחוץ לאדמת איראן (למשל, הפיגוע בביניין הקהילה היהודית בבואנוס איירס בו נהרגו 85 אנשים).

עם השנים, ייצוא המהפכה ע"י כוח קודס הפך מוחשי יותר ויותר. עם תחילת מלחמת האזרחים בלבנון בשנת 1975, ניסו האיראנים לגייס את הארגון השישי "אמל" תחת חסותם. לאחר שכשלו – הקימו את "חיזבאללה" שהחל להלחם בישראל בשנת 1982. כיום, חיזבאללה הפך לארגון טרור היברידי לו זרוע צבאית וזרוע מדינית ששולטת בפרלמנט הלבנוני. התמיכה בשלטון הבעת' בסוריה של בשאר אל אסד הפכה לתלותית בצירוף הכניסה האמריקאית לעיראק שהפילה את שלטון סדאם והעלתה שלטון שיעי – בכך יצרה איראן רצועת שליטה בעומק המזרח התיכון. כיום, מאבקה העיקרי של איראן השיעית הוא עם ערב הסעודית ומדינות המפרץ, העולם הערבי המתון, בכל חלקי העולם הערבי: בבחריין, פרצו מהומות של הרוב השיעי במטרה להפיל את בית המלוכה הסוני, "כוח קודס" האיראני הבעיר את השטח וגרם לכניסה של כוחות סעודים במטרה להחזיר את היציבות במדינה. בערב הסעודית, בשנת 2011 לראשונה נעשה שימוש בנשק חם  ע"י שיעים-סעודים במסוף הנפט הגדול בראס-טנורה, המקור ברור לכל – איראן. מתקפת הטרור האיראנית נגד ישראל, בשיתוף פעולה עם חיזבאללה, שהואצה מאז מאי 2011, מצאה ביטויה במדינות רבות ובתוכן בולגריה, קפריסין, קניה, אזרבייג'אן, הודו, גיאורגיה, תאילנד וטורקיה.

לפתע, מדינות המפרץ שבמשך שנים סרבו להכיר במדינת ישראל – הפכו לבן-ברית אסטרטגי בפוטנציאל. האינטרסים הזהים, החשש מאיראן גרעינית והפחד מזליגת נשק לא-קונבנציונלי לידי ארגוני טרור, יצרו חלון הזדמנויות להסדר אזורי כולל. הסדר בתנאים שלא היו קיימים עד כה. ברור לכל ש"היזמה הסעודית" אינה קבילה – גבולות 67' אינם רלוונטיים, חזרת צאצאיהם של הפליטים הפלסטינים לשטח המדינה היהודית אינה אפשרית ואין כל התייחסות לסוגיית ערביי ישראל. עם זאת, על מנת לבלום את מאמציה של איראן להשגת נשק גרעיני, הפצתו לידי ארגוני טרור וייצוא המהפכה האסלאמית לרחבי המזרח התיכון, עלינו לגבש קואליציה מתונה, לא מתוך אהבה רבה, מתוך אינטרס ישראלי.

אנו מאמינים שהסדר אזורי הכולל את העולם הערבי המתון, הפלסטינים וערביי ישראל הוא אינטרס של מדינת ישראל על מנת לשמור עליה כמדינת העם היהודי ולבלום את האיום האיראני. על מנת להגיע להסדר אזורי, אנו זקוקים להנהגה נחושה ואחראית ששמה את ביטחון אזרחי ישראל בראש מעייניה.

תכל'ס, אנחנו זקוקים לישראל ביתנו בראשות אביגדור ליברמן.

Related Posts