"תרבות אינה מותרות, היא הכרח"

"תרבות אינה מותרות, היא הכרח"

ח"כ אלכס קושניר:

"התרבות איננה בגדר מותרות, היא בגדר הכרח"
(גאו כסינג'יאן)
"תרבות... מילה שהפכה לסיסמא בחודשים האחרונים. מילה שרוקנה מתוכן, מהמהות שלה, מכל מה שנבנה כאן עד המשבר. ולא שהיה קל לפני. בשנים האחרונות אנשי הענף נאבקים על פרנסתם ועל המסרים שלהם יום ביומו. הרי הכל מתקיים על המסירות הנפשית שלהם, על הנאמנות לאומנות. אחרת...
האם נציגי ממשלתנו מנסים לפרוט את המילה "תרבות"? כמה שנים של השקעה ומיסוד עומדים מאחוריה? כמה מאבקים על הישרדות ועל התקציבים, בלי קשר לקורונות? כמה אנשי מקצוע נשארו מאחור בזמן שמתעסקים פה בשיווק החיסונים? אנשי זמר ונגינה, אנשי בימה ותאורה, אנשי סאונד ותפאורה, אנשי עיצוב ולוגיסטיקה, מעצבים ופסלים, תופרות ומאפרים, במאים ותסריטאיות, שחקנים ושחקניות? אנשי הנהלה של תיאטראות, היכלי התרבות, בתי קולנוע, מפיקים? מישהו חושב עליהם או משפחותיהם?
ומן הצד השני, מישהו מהשרים חשב על הישראלים והישראליות שמזה שנה לא ראו הופעה, הצגה, לא שמעו צלילי תזמורת? אף יותר מקורונה, אזרחי המדינה נמצאים בניוון מתמשך של נפשותיהם.
מזה מספר חודשים אני נפגש עם אנשי הענף על גווניהם, אוסף מידע, לומד, שומע ומנסה לסייע בכל כוחי. היום ביקרתי בתאטרון ירושלים, מנכ"לית התאטרון גב' יפעת צחי קיראל, פתחה בפניי את מאחורי הקלעים, תרתי משמע של בית התרבות האדיר הזה. עומד לו שומם. בלי שום סיבה.
אנשי הענף הם אנשי המקצוע. להם יש לשמוע, בידיהם הדגמים לפתיחה מושכלת של הענף. זה אפשרי, זה הגיוני. כל מה שנדרש מהממשלה זה רק דבר אחד - לשמוע להם וליישם".

הרשמה לרשימת תפוצה