"ישראל ביתנו" – חזון

 

כל מפלגה חייבת להגדיר לעצמה בצורה הברורה והגלויה ביותר, בלא לטשטש ומבלי להסתיר מאום, מה הוא חזונה ולהעמידו למשפט הציבור. "ישראל ביתנו", מיום הקמתה לפני 20 שנה ובכל מערכת בחירות מאז, הציגה חזון ברור ומשנה סדורה בכל נושא – חזון זה לא השתנה במהלך תקופה זו ולא הושפע ממצבי רוח וסקרים כאלה ואחרים.

 

בהגדרת חזון מדינת ישראל, דבקנו בתפיסה רחבה המייצרת פתרונות להתמודדויות היומיומיות של כל אזרח. כאשר חותרים להשגת מטרה גדולה, מצליחים לפתור את הבעיות הקיימות ולמנוע את העתידות לבוא. החזון של "ישראל ביתנו" הוא שמדינת ישראל תהפוך למעצמה יהודית ודמוקרטית. מה זה אומר? בצורה פשוטה: אנו רוצים שמדינת ישראל תהיה מדינה שאיכות החיים בה תהיה מוקד משיכה לכל אדם, שהכלכלה בה תשגשג ושהאזרחים בה יחיו בתחושת ביטחון וברצון תמידי לשיפור פניה. הגדרת החזון שלנו פשוטה מאוד, אך יחד עם זאת – עמוקה ויסודית ונוגעת בשורשי ההתמודדות של החברה הישראלית. במקום להתעסק בפתרונות נקודתיים, אנו מציעים פתרונות רוחביים העוסקים בארבעה יסודות מרכזיים הקשורים זה לזה ומזינים זה את זה: ביטחון-עלייה-כלכלה-חינוך.

 

במטרה לעבור ממדינה קטנה למעצמה יהודית ודמוקרטית, יש לפתור את הבעיות הביטחוניות מבית ומחוץ, אך חשוב לזכור – אין הן המטרה כשלעצמן. ביטחון הוא אמצעי על מנת לעודד צמיחה כלכלית. מקום בטוח הוא מקום שנוח יותר לעבוד בו, מקום המסלק רתיעה של משקיעים חיצוניים ומאפשר תחושת נינוחות כלכלית ופחות תזוזות מפתיעות. גם הכלכלה, כשלעצמה, איננה מטרה. אנו חפצים בשדרוג הכלכלה – במטרה להעמיד דור חכם יותר, מתקדם יותר ומוכן יותר לאתגרים הבאים. דור כזה, שיקבל חינוך איכותי – יהיה לדור המוביל הבא. הדור הזה יקים חברות, ימשוך משקיעים ויוביל את המשק – ובסופו של דבר יעודד עלייה.

עלייה, למעט ערכה הציוני העצום, יש בה גם תועלת אדירה למשק. בעצם פעולת העלייה – אנו נהנים ממשאבים שהשקיעה מדינה אחרת ו- "מנכסים" לעצמנו את הפירות המביאים למשק צמיחה עצומה. הייטקיסטים, רופאים, עורכי דין ושאר בעלי מקצוע מבוססים יגדילו את מאגר הכספים של המדינה – שתוכל להעביר אותם לאזרחים ולהגדיל את איכות חייהם בצורה דרסטית.

בשיטה זו, אנו לא מנסים לפתור בעיה נקודתית – אלא לשנות גישה ביחס לפתרון הבעיות. אנו מנווטים את המדינה לעבר עתיד משגשג ובכך מגדילים את האמצעים שהיא יכולה להשקיע באזרחיה. בצורה זו, נוכל להפחית את ההוצאות האדירות על ביטחון, נוכל להגדיל את קופת המדינה וממילא לחסוך בנטל המס הנופל על כתפיהם של האזרחים. מדינת ישראל תהיה "אור לגויים" ומוקד עלייה עצום, עלייה שכאמור תשפר את הכלכלה ותעניק עוד אפשרויות לתושבים.

 

תוכנית מדינית – ביטחונית

ביטחון הוא הגורם הראשון המעכב את ישראל מלהפוך ממדינה קטנה למעצמה אזורית. ולכן, הפעילות בעניין זה צריכה להיות כפולה – סילוק האיומים הקיימים ומניעת עימותים עתידיים. בשלב הראשון עלינו להכריע את הטרור. בקצרה: עצירת העברת כספים לחמאס וקיזוז כספי טרור מהמיסים שאנו גובים עבור הרשות הפלטסינית ומעבירים לקופתה, העברת חוק עונש מוות למחבלים, גירוש מסיתים, הריסת בתי מחבלים והחזרת הסיכולים הממוקדים לראשי הטרור. בשלב השני, נפעל להשגת הסדר אזורי. בניגוד לתפיסה המקובעת של המפלגות האחרות, "ישראל ביתנו" מבינה כי הסכסוך של מדינת ישראל איננו רק סכסוך טריטוריאלי עם שכנינו הפלסטינים, אלא סכסוך תלת-מימדי: סכסוך עם מדינות ערב, הפלסטינים וערביי ישראל. לכן, ההסדר עם הפלסטינים חייב להיות חלק מהסדר כולל, שיכלול הסכמים עם מדינות ערב וחילופי שטחים ואוכלוסיות של ערביי ישראל.

 

תוכנית עלייה

 

במקביל להסרת המכשול הביטחוני אנו צריכים לפעול לעלייתם של כ- 3.5 מיליון יהודים בעשור הקרוב. מעבר לערך הציוני העצום, קיים קשר מהותי בין עלייה לבין ביטחון וכלכלה. העלאת יהודים למדינה, משנה משמעותית את המאזן הדמוגרפי ומאפשרת התיישבות בכל חלקי הארץ. במובן הכלכלי - מדינת ישראל צמחה פעמיים בקצב הכי גבוה שידעה: העלייה של שנות ה-50, עם קצב צמיחה של כ-10% בשנה ולאחריה העלייה של שנות ה-90 עם צמיחה של כ- 7% בשנה. עלייה היא אחד ממנועי הצמיחה החזקים ביותר המאפשרים "להזריק" למשק הישראלי מהנדסים, מורים, רופאים ובעלי מקצועות אחרים שמדינת ישראל לא שילמה על הכשרתם אפילו שקל אחד. על פי חזון זה, העולים החדשים ייהנו ממדינה שקטה ויציבה, המגשימה את חלומם ההיסטורי ומאפשרת להם לחיות בכבוד, והמדינה תיהנה מכוח עבודה רענן ואיכותי, המגדיל את קופת המדינה ומתיישב בכל חלקי ארץ ישראל.

 

תוכנית כלכלית

 

כשאנחנו מדברים על חזון כלכלי, אנו לא מדברים על חלוקה שונה של עוגת התקציב, אלא בהגדלתה. בכדי להגדיל את עוגת התקציב, יש צורך בהגדלת קופת המדינה. זה לא יקרה בעזרת הגדלת המס, אלא בהכנסת ציבורים נוספים למעגל העבודה. כאשר החרדים, הערבים ושאר המיעוטים בארץ יתווספו לשוק העבודה, הם יהפכו מחברה שנתמכת על ידי מוסדות רווחה, קרנות צדקה וגמילות חסדים למיניהם, לחברה יצרנית, ובכך יגדילו את הכנסות המדינה. כיום, אחוז המשתתפים בשוק העבודה עומד על כ- 63%, כעת שערו בנפשכם איך תראה המדינה כאשר שיעור המשתתפים יעמוד על 100%. תוכנית זו תתבצע רק במידה וכל אזרח במדינה בהגיעו לגיל 18 ישרת שירות צבאי או לאומי. במקביל – תוקטן הרגולציה על עסקים ויוגדל הסיוע לעסקים קטנים. בצורה זו נצמצם את הפערים בין הציבורים השונים ונזניק את המשק לגבהים חדשים.

 

חינוך

 

מערכת החינוך קידשה את הבינוניות וניסתה לדחוף את התלמידים אל עבר הממוצע, ללא קשר ליכולותיהם האמיתיות. אמנם קיים ניסיון שילוב המקדם את החלשים, אך על הדרך נפגע מקומה של המצוינות. יש ליצור תוכנית חירום חינוכית להתאמת מערכת החינוך לדרישות המאה ה-21, אשר תעמיד דור חדש של תלמידים מצוינים, אקדמאיים מובילים, חוקרים פורצי דרך וחתני פרס נובל. יש לתמרץ ולהכשיר מורים למדעים מדויקים אשר ישנו את פני ההוראה בישראל. במקביל, יש להכיל את חוק חינוך חינם מגיל שלושה חודשים ובכך להרוויח שתי ציפורים במכה: גם לאפשר לשני בני הזוג לצאת לעבודה ולפרנס בכבוד את משפחתם וגם להנחיל הרגלים ועקרונות פדגוגיים מגיל צעיר. כשהחינוך בארץ יהפוך למנוע צמיחה, נוכל להיות סמוכים ובטוחים כי לצבא, לאקדמיה, לעולם התרבות ולשוק העבודה יגיעו אזרחים טובים יותר, מחונכים יותר ומשכילים יותר. אזרחים שרק יהפכו את החיים כאן לטובים יותר.

 

ביטחון – עלייה – כלכלה – חינוך, ארבע הזרועות הללו נוגעות אחת בחברתה, מזינות זו את זו ומהוות מנועי צמיחה עצומים למדינה.  אנו מאמינים כי בשילוב זרועות אלו, נוכל להצעיד את מדינת ישראל אל החזון שיהפוך אותה ממדינה יהודית ודמוקרטית למעצמה יהודית ודמוקרטית.