ליברמן: "מי שמנע את הסיכול הממוקד היה ראש הממשלה"

ליברמן: "מי שמנע את הסיכול הממוקד היה ראש הממשלה"

יו"ר ישראל ביתנו ושר הביטחון לשעבר אביגדור ליברמן, אמר כי ראש הממשלה בנימין נתניהו מנע והתנגד בעבר לסיכול הממוקד של בכיר הג'יהאד האסלאמי בהאא אבו אל-עטא, שחוסל הלילה (שלישי) ברצועת עזה. בראיון לאולפן וואלה! NEWS ליברמן אמר כי "באמת אותו אבו אל-עטא, הגיע הזמן להפטר ממנו ולשלוח אותו לעולם אחר. אני סברתי עוד לפני שנה שהיה צורך להגיע לחיסול ממוקד של אותו מחבל. ואגב מי שמנע את זה לפני שנה, עמד על הרגליים האחוריות ומנע את הסיכול הממוקד, היה זה ראש הממשלה ולא אחר. אני סברתי עוד לפני שנה שהגיע זמנו, אז ראש הממשלה בכוח מנע את זה". ליברמן סירב לפרט מה היו השיקולים שבגינם נתניהו מנע את המבצע ואמר כי "לא משנה מה הוא הסביר, אז הוא מנע. עדיף מאוחר מאשר אף פעם".

ליברמן גם מתח ביקורת על התנהלות הצבא מאז שעות הבוקר. "כרגע ההתנהלות שכל הזמן מוצאים הודעות שזה אירוע חד פעמי נקודתי, שאין כוונה לחזור לסיכולים ממוקדים. אני חושב שזו טעות קשה, זה משדר לחץ, ואני לא הייתי מודיע בטח ובטח שלא בצורה כזו שיאללה בוא אנחנו מבינים, אנחנו מוכנים להכיל כרגע מטחים. אני חושב שזה לא נכון", אמר יו"ר ישראל ביתנו.

ליברמן גם מתח ביקורת על ההתנהלות של נתניהו בנוגע לעזה ואמר כי אין טעם ביציאה למבצע נרחב ברצועה כעת ללא תכנית סדורה. "אין טעם כי זה עוד מבצע. אני חושב שחייבים להגיע למבצע שיהיה האחרון, הרי כולנו שואלים מה יהיה בסוף ברצועת עזה? אני חושב שאני היחידי שיש לו תכנית סדורה בעניין מה צריך לעשות על מנת שהמבצע הבא יהיה המבצע האחרון", וכדי ש"יום אחרי המבצע נדע איך מגיעים לחיים נורמליים". ליברמן הוסיף והטיח, "מעולם לא התקיים דיון על תכנית כוללת. ראש הממשלה מנע דיון על הנושא".

הוא שב והאשים את נתניהו בכך שהוביל "מדיניות של כניעה" ברצועת עזה. "גם החודש מתכוונים לשלם עשרות מיליוני דולרים לידי חמאס בתוך הרצועה. אותם מיליונים לא משמשים למסכנים ונזקקים, הם קודם כל משמשים למערך הצבאי ולפעילים של חמאס. אני גם חושב שהייתה פה פגיעה קשה בהרתעה, היה פה אובדן ההרתעה ישראלית שמשפיע לרעה גם בזירות האחרות אבל כרגע, כפעולה, טוב שעשו את זה. טוב שחיסלנו את רב המחבלים הזה".

הוא סירב להתייחס לביקורת שהועלתה מפי ח"כים באופוזיציה שתזמון הפעולה של נתניהו נובע משיקולים פוליטיים. "בעת הזו, הייתי משאיר את הוויכוחים הפוליטיים בצד. כשהתותחים רועמים אין קואליציה ואופוזיציה. חייבים לגבות את מערכת הביטחון, צה"ל את כולם, אח"כ ננהל ויכוחים ודיונים. צריך לגבות את מערכת הביטחון".

באותה רוח, ליברמן גם סירב לדון בהשלכות הפוליטיות של האירועים הביטחוניים, וגם לא לאפשרויות העומדות בפני יו"ר כחול לבן, בני גנץ, שאמור בעוד שבוע להחזיר את המנדט לנשיא המדינה ראובן ריבלין, ולבחירה בין ממשלת מיעוט וממשלת אחדות. "צריך להפריד בין שני אירועים. בין ההרכבה הקואליציונית, לבין אירועים ביטחוניים. אני לא רואה כרגע צורך להיכנס לנושא פוליטי קואליציוני".

Related Posts