לעולם לא עוד

לעולם לא עוד

כחברת פרלמנט ישראלית וכסגנית יו"ר הכנסת אני גאה ונרגשת לעמוד כאן, על אדמה פולנית שידעה זוועות נוראיות.

העם היהודי, גדל על זיכרון השואה, שמות נוראיים כמו מיידנק, אוושויץ, בירקנאו מעוררים צמרמורת אצל כל יהודי. במקומות האלה פעלה ללא הפסקה מכונת ההרג הנאצית כחלק מסע חיסול חייהם של 6 מיליון יהודים – ילדים, נשים, זקנים וגברים שכל חטאם היה היותם יהודים.

את אותו "חטא", קברו הנאצים – באדמה עליה אנו עומדים כעת. דמם צועק אלינו.

העם היהודי שרד את השואה והוא חי וקיים במדינתו ישראל. הפיתרון הסופי אותו ביקש היטלר לממש הפך לסימן הרוע האנושי – התגלמות השטן בבן תמותה. הצורר הנאצי כשל במשימתו בזכות צבא בנות הברית שהבין כי ניצחון של היטלר יביא לסופה של האנושות.

אנו, דורות ההמשך של אלו ששרדו את התופת הקמנו מדינה לתפארת, הפרחנו את השממה, הפכנו למובילים בתחומי התרבות, המדע, הטכנולוגיה והרפואה כי שמענו את זעקות המתים. סיפורי הגבורה ליוו אותי וכל יהודי מיום היוולדו ויסופר בהם לנצח.

העם היהודי מקדש את זכרם של הנרצחים ומבטיח מדי שנה "לעולם לא עוד". התקופה האפלה בהיסטוריה של המין האנושי לא תחזור על עצמה. העם היהודי גאה וחזק לא ילך פעם נוספת כצאן לטבח.

התכנסנו כאן היום, יהודים, נוצרים, ניצולי שואה וכן צאצאים של נאצים שהתוודעו להיסטוריה המשפחתית שלהם ולא ידעו את נפשם מרוב צער. נכדים של קציני אס-אס או חברי הוורמאכט צעדו בימים האחרונים אלפי קילומטרים בתפילה ובבכי בתקווה לקבל מחילה.

אומרים שילדים לא צריכים לשאת את חטאי הוריהם כאות קיין. לצערי זיכרון המעשים בשואה רודף אתכם גם היום כאשר אתם, דורות ההמשך נחשפים לאנטישמיות הגואה באירופה, לשנאה היוקדת של האיסלם הרדיקאלי ואתם, נערים ונערות, בני גילם של מיליון וחצי ילדים שנרצחו ונטבחו בשואה, אומרים לא עוד, אתם אוהבים את מדינת ישראל, אתם הופכים לשגרירים בערים שלכם כשכל הניסיונות להכחיש את זוועות השואה נתקלות באמת הטראגית שלכם.

כיום חיים בישראל רק 195,000 אלף ניצולי ופליטי שואה ומספרם לצערי רק הולך וקטן. בשנים האחרונות הגעתם לבתיהם, שיתפתם אותם באת שנודע לכם וביקשתם את סליחתם. את סיפורי הניצולים צריך לתעד ולרבים מהם שחיים מתחת לקו העוני ובבדידות צריך לדאוג ולעשות כל שביכולתנו כדי שיחיו בכבוד.

כיום הכחשת השואה הפכה לתופעה מדאיגה. מדי יום נפטרים ניצולים רבים ואיתם נעלמים הסיפורים, זיכרונות השואה והעדויות המצמררות. עלינו להפוך את תיעוד הזיכרונות לפרויקט לאומי. כולי תקווה כי אתם, תיקחו חלק בפרויקט החשוב ותעזרו לנו לעזור לניצולים. המשימה ברורה ופשוטה: לתעד בווידאו כמה שיותר ניצולים. במהלך התיעוד הם יזכו להכרה במה שעבר עליהם. רבים מהם מעולם לא שיתפו את ילדיהם בטראומה אך לעת זקנה הם מרגישים צורך לשמר את ההיסטוריה.

כאשר אני עומדת כאן היום, מוקפת בכל כך הרבה בני נוער מיוחדים שלקחו על עצמם לעזור לאנשים קשישים שהם כלל לא מכירים, אני יכולה רק להתרגש ולברך אתכם על רוח התרומה והנדיבות.

הבה אספר לכם על הקשר המיוחד בין ישראל לפולין: בני העם היהודי ובני העם הפולני נטבחו על ידי אותו אויב. הפולנים איבדו במלחמה מעל שישה מיליון אזרחים, כשלושה מיליון מתוכם, היו יהודים אזרחי פולין. היהודים ששרדו את התופת, הצליחו לעשות זאת בסיוע הרואי של חלק מבני העם הפולני שסיכנו את חייהם, במטרה להציל נפשות יהודיות. בני העם הפולני שהיו חלק מרכזי במפעל החיים להצלת יהודים, לא סיכנו רק את עצמם אלא גם את בני משפחתם וחבריהם.

המשטר הנאצי העניש כל אדם שנתפס כמי שסייע באופן הקטן ביותר להצלת היהודים וכ-2000 פולנים קיפחו את חייהם בניסיונות ההצלה. יהודים שניצלו בזכות מי מבני העם הפולני, היו לאחר המלחמה למייסדי האומה הישראלית במדינת ישראל. האומה הישראלית תנצור בליבה לעד את מעשי הגבורה הקדושים של העם הפולני, בבואו להציל יהודים בתקופת השואה.

היום, צאצאי המדכאים וקורבנות, ניצבים כאן ביחד, במקום אחד, מייצגים את שלוש האומות: גרמנים, פולנים וישראלים, כואבים ביחד את אותו הכאב, האבל, והצער האיום שנגרם לנו מעברנו המשותף. אנחנו מהווים דוגמא לעולם כולו בכך שחרף היותנו חולקים את הטרגדיה ההיסטורית האפלה הזו יחדיו, אנו מיישרים מבט משותף למען עתיד טוב יותר.