נוהל קביעת מדיניות בפניות בג"ץ בדיון ועדת חוקה

נוהל קביעת מדיניות בפניות בג"ץ בדיון ועדת חוקה

ועדת חוקה חוק ומשפט של הכנסת, קיימה אתמול (10.7) דיון סוער שעסק בנוהל לפיו נקבעת עמדת המדינה בעתירות לבג"ץ בנושאי ההתיישבות ביהודה ושומרון. יו"ר הועדה, ח"כ דוד רותם מישראל ביתנו, תקף את אנשי משרד המשפטים והפרקליטות על עמדה שאינה מייצגת את הדרג המדיני.

שר המשפטים יעקב נאמן התייחס למצב הקיים ואמר כי על המדינה לספק הבהרות בנושא. השר העלה מספר תהיות ושאל  מדוע האנשים שמתגוררים בבתים המיועדים להריסה, אינם צד בדיון. כמו כן תהה השר מדוע חוק הקרקעות הירדני והעותמני שחל באזור, לא היו פתרון למתיישבים.

במהלך הדיון טענו אנשי פרקליטות המדינה כי תשובת המדינה אושרה על ידי הדרג המדיני. מזכיר הממשלה צבי האוזר אישר את טענת הפרקליטות כי הדרג המדיני אישר את תשובת המדינה לבג"ץ. "הדרג הנבחר נבחר על מנת לעצב מדיניות ועל כן מה שצריך לקבוע בנושא, זו מדיניות הדרג הנבחר" אמר האוזר. האוזר הוסיף שבכל מקרה הממשלה אחראית על כל הפעולה, לרבות פעולות הפרקליטות ופועלת בעצת היועץ המשפטי לממשלה. "מי שמפרש את הדין ואת החוק מבחינת הממשלה, זה אך ורק היועץ המשפטי לממשלה ולא גורמים אחרים. בעניין גבעת האולפנה, הונחה תשתית משפטית מוצקה שעיקרה אומרת בנייה על קרקע פרטית אין כל דרך להסדיר אותה  ודינה להיות מוסרת."

יו"ר הועדה, ח"כ דוד רותם מישראל ביתנו סיכם את הדיון ואמר שאין מקום לבוא בטענות אך ורק לפרקליטות, לאחר שהתברר שהכל נעשה באישורו של הדרג המדיני באמצעות מזכיר הממשלה.