פרויקט שיקום אזור הביניים בים המלח יוצא לדרך

פרויקט שיקום אזור הביניים בים המלח יוצא לדרך

 בין מסקנות יום עיון שיזם משרד התיירות לפיתוח האזור שבין חמי זהר לעין בוקק: בניית חדרי מלון במגוון רמות, אדריכלות המשתלבת בנוף המדברי ופיתוח טיילת לאורך שפת הים.

 שר התיירות, סטס מיסז'ניקוב: "זוהי הזדמנות לעצב את פני האזור לדורות. ביצענו צעד משמעותי לשיקומו של אתר ים המלח ומתחם התיירות באזור הביניים. בהתאם ללוח הזמנים - בתוך 9 חודשים תוגש תכנית שתציג את המרחב המלונאי והתיירותי במקום"

 בעקבות החלטת הממשלה לקבל את הצעתם של שר התיירות והשר להגנת הסביבה בנושא שיקומו של אזור ים המלח בהשקעה של כ- 850 מיליון שקלים ב - 5 השנים הקרובות, נפגשו בשבוע שעבר נציגים בכירים מענף התיירות והמלונאות לצד אדריכלים ומהנדסים, כדי לדון בהצעות לתכנון ופיתוח האזור שבין חמי זהר לעין בוקק לחוף ים המלח.

 בימים אלה אמונה החברה הממשלתית להגנות ים המלח (חל"י), באמצעות צוות תכנון רב תחומי, על בניית תכנית מקיפה שתוגש לאישור שר התיירות. מנכ"ל חל"י, שמעון (שימי) דניאל, הדגיש כי התוכנית כוללת גם שדרוג מתחם המלונות הקיים ולא רק בניית מלונות חדשים. אחד מיסודות התוכנית הוא יצירת אפשרויות לבילוי מחוץ למלון, כלומר בניית אטרקציות, מתחמי בילוי, מסעדות ועוד.

 נציגי התעשייה השונים המליצו לבנות במתחם הביניים מלונות ברמות שונות (מרמת C ועד לרמתA  ) במטרה לפנות למגוון גדול יותר של תיירים ונופשים. עוד סוכם כי ייבנו תשתיות תיירותיות, אופי הבנייה ישתלב בנוף המדברי ותיבנה טיילת לאורך שפת הים.

 בשנת 2011 היה ים המלח יעד הנופש העמוס ביותר בארץ, עם 857 אלף נופשים שלנו באזור במהלך השנה. מנתוני הלמ"ס עולה כי ב-2011 אחוז התפוסה בבתי המלון בים המלח עמד על כ-77% לעומת 75.3% בת"א ו-67% באילת, עם גידול עקבי של 43%  ב-5 השנים האחרונות. פדיון המלונות באזור בשנת 2011, הגיע לכ- 1.096 מיליארד ₪.

 על פי התוכנית לפיתוח אזור הביניים, ייבנו בו 12- 16 מלונות חדשים ב- 10 השנים הקרובות. ייבנו כ-4,000 חדרי מלון נוספים, לרבות בהרחבות של המלונות הקיימים. בנוסף לכך, במסגרת החוק לעידוד השקעות הון, הקצה לאחרונה משרד התיירות כ-9 מיליון שקלים עבור מענקים ליזמים המעוניינים בהקמה או הרחבה של בתי מלון באזור ים המלח בכפוף לתנאים המפורסמים בחוזר מנכ"ל. את הבקשות ניתן להגיש עד ה- 15/08/2012.