ריאיון מיוחד עם יו"ר מטה הנשים

ריאיון מיוחד עם יו"ר מטה הנשים

פחות משלושה חודשים לבחירות ויו"ר מטה הנשים שרון רופא אופיר יודעת שהפעם משהו חייב להשתנות, "כאשר אני מסתכלת על המקום שהמדינה נמצאת בו אני מודאגת.  אנחנו בדרך המסוכנת להפוך להיות מדינה חרדית משיחית. הצטרפתי למפלגה שבאמת תלחם למעננו כדי לשמור על מדינה ליברלית ציונית משגשגת ומתפתחת. אחרי שלוש מערכות בחירות והקמה של ממשלה כושלת אנחנו יודעות שלא נצביע למפלגות אווירה, לפוליטיקאים שמבטיחים הבטחות ולא עומדים במילה שלהם. בין העם לנבחריו יש חוזה בלתי חתום ויו"ר מפלגת ישראל ביתנו אביגדור ליברמן הוא המנהיג היחיד שמקדש ערך שלצערי כבר נעלם מהשדה הפוליטי, ערך האמון. זו הסיבה הראשונה שהובילה אותי לתפקיד.

רופא אופיר, שמונתה לפני כחודש לעמוד בראש מטה הנשים של מפלגת ישראל ביתנו, מגיעה אל התפקיד לאחר שנים של עשיה והישגים. היא משמשת כסגנית ראש המועצה בקרית טבעון, במשך למעלה משני עשורים עבדה כעיתונאית בקבוצת ידיעות אחרונות. לאורך השנים הביאה אל הקוראים את הכתבות הנוגעות והמרגשות ביותר, סיקרה פיגועי תופת, מלחמת לבנון השניה, זירות רצח מהקשות שידעה המדינה, נכחה בדיונים משפטיים מפורסמים. בניהם פרשת רציחתה של הנערה תאיר ראדה ז"ל, לימים פרסמה על הפרשה ספר 'תאיר' שהפך לרב מכר. בין אחד מהישגיה הגדולים היה תחקיר פורץ הדרך  'לא תאנסו אותנו לשתוק', עליו הייתה מועמדת לקבלת פרס סוקולוב לעיתונות. מרצה מבוקשת בארץ ובעולם לתקשורת ומנהיגות נשים. שנים שהיא מוכרת כאקטיביסטית חברתית הפועלת לקידום שוויון מגדרי, ולאחרונה כסגנית ראש המועצה הובילה את האמנה לרשות שווה והפכה את טבעון לרשות הראשונה בישראל החותמת על אמנה זו.

איך את רואה את היחס כלפי נשים כיום, האם חל שינוי בהשוואה לעבר ?

אני אתחיל מנוקדת האור, כשפרסתי את התחקיר ״לא תאנסו אותנו לשתוק״ אותן נשים היו עמוק בתוך ארון הבושה, כמו א׳ מבית הנשיא, ל׳ ממשרד התחבורה ועוד. גם לפי החוק היה להם אסור לחשוף את סיפורן. בתחקיר עצמו הגעתי ל48 נשים ובסוף פורסמו סיפוריהן של  22 נשים אמיצות. הבנתי שפגיעה מינית פוגשת אותנו בכל שכבות האוכלוסייה. היום נשים לא חוששות לספר את סיפורן וברוב המקרים מקבלות חיבוק חם. לא מזמן ראינו את תמונתם של מתעללים ורוצחי נשים על שלטי חוצות, אך אנחנו עדיין נמצאים במקום לא פשוט.

מדינת ישראל צריכה להכניס לתוכנית הלימודים שיעורי חובה על שוויון מגדרי. אני חושבת שלא השכלנו עדיין לקחת את השינוי לכיוון הנכון, השיעורים שניתנים היום הם אינם בגדר חובה ואנשי ההוראה אינם מבינים את חשיבותם. רק חינוך ולימודים מגיל צעיר על נושאים כאלה חשובים יעזרו, חינוך ושוב חינוך. אגב נושא החינוך לשוויון מגדרי מופיע בפרק 'נשים' שהכנסתי לתוך החזון של המפלגה, די לראות את העשיה הברוכה של ח"כ עודד פורר יו"ר הוועדה לשוויון מגדרי וקידום מעמד האשה, בכדי להבין את תפיסת העולם של המפלגה בהקשר זה.

במהלך השנה הזו 20 נשים נרצחו, האם לדעתך הממשלה עושה מספיק ?

משבר הקורונה חידד את הפגיעה הקשה בנשים בכול אחד מתחומי החיים. האם הממשלה עושה מספיק? התשובה היא חד משמעית לא! הם יודעים רק לפרסם פוסטים נרגשים כשנערה נאנסת או נפגעת. אושר תקציב למען נפגעות  לפני שנים שלא עבר עד עכשיו, ראינו מה קרה כשניסו להעביר את חוק האלימות הכלכלית והליכוד התנגד. אנחנו זוכרים את אותן חברות כנסת, כמו יפעת שאשא ביטון לדוגמה שהצביעה נגד נשים, מאכזב היה לראות את חוסר התמיכה בחוקים שנוגעים לשוויון מגדרי.

אנחנו רואים את העבודה הנפלאה שעושה ח״כ פורר יו״ר הוועדה לקידום מעמד האישה ולשיווין מגדרי, רק לאחרונה ישראל ביתנו קידמה את חוק שלילת האפוטרופסות מהורה שהורשע ברצח ניסיון רצח או פגיעה מינית בתוך המשפחה, מדובר בחוק פורץ דרך. חוק חשוב שבא לעשות קצת צדק עם הנשים.

האלימות בחברה היא גם כלפי בעלי חיים, מה דעתך על מקרי ההתעללות שאנו נחשפים להם ברשתות החברתיות בחודשים האחרונים?

לצערי התעללות בבעלי חיים זה לא דבר חדש, בתור ילדה קטנה לא אשכח איך מצאתי בפח האשפה הגדול גורי חתולים  שנזרקו, אני זוכרת את המקרה כמשהו טראומתי. מגיל שמונה אני צמחונית שנים תמיד גידלתי בעלי חיים. לצערי כמו שאנחנו האזרחים לא מעניינים את הממשלה כך גם התעללות בבעלי חיים לא נמצאת ברשימת הנושאים המצריכים טיפול. אנחנו חיים בחברה אלימה ומשבר הקורונה חושף יותר את השיח האלים וזה לא מעניין אף אחד. אפעל ואעשה הכל כדי שנהיה במקום אחר.

כעיתונאית, כיצד הגעת לסיקור מקרים קשים כמו רצח ואונס ?

בתחילת דרכי ככתבת פלילים ומשפט התפקיד היה נחשב גברי. כשהוצע לי התפקיד תחילה סירבתי, גם אני הייתי שבויה בתוך תבנית. מהר מאוד מצאתי עצמי בזירות לא פשוטות, סיקור של פיגועים ומלחמות. גם כלפי נזרקו הערות סקסיסטיות, שאלו איך אעבוד ובמקביל אגדל את ילדיי ואדאג למשפחתי, למדתי להתעלם ולהמשיך הלאה. כעיתונאית הייתה לי זכות גדולה להכיר את כל חלקי החברה הישראלית, להבין שרב בינינו המשותף על המפלג, להיות בצמתים שהפכו לכותרות ראשיות. לדוגמה פרשת רצח תאיר ראדה ופרשות נוספות. לא ציפו שאישה תסקר הפגנות סוערות ליד ביתו של ראאד סלאח או תתרוצץ בין קטיושות במקביל לגידול ילדים, לשמחתי המציאות הזו השתנתה. מלבד היותי עיתונאית, במשך שנים שימשתי גם כמרצה בכירה באקדמיה. ראיתי בכך חשיבות רבה, לחנך ולתת את הכלים הנכונים לדורות הבאים. לתקשורת ישנו כוח אדיר ביד כדי לתקן עוולות ולשנות דברים בסיסים שהחברה זקוקה להם. במשך השנים השתמשתי בכוח הזה כדי לתקן החל מלהקים גדר הפרדה בכביש דמים להביא מכון למטופלי סרטן בפריפריה, לתקן חוקים ועוולות. אני מסתכלת לאחור בסיפוק ויודעת שזכיתי להשתמש בכוחי ובידע שלי למטרות טובות.

העברת בקרית טבעון את האמנה לשוויון מגדרי, האם את חושבת שהיא תיצור שינוי ותצליח להשפיע בשאר הערים?

לרשויות מקומיות תפקיד חשוב בחיי האזרחים, ואני גאה על האמנה הזאת - היא עברה פה אחד בברכת נשיא המדינה. היינו הרשות הראשונה שחתמה על אמנה מהסוג הזה ואני התאמתי אותה לאופייה של קרית טבעון, בטקס עצמו קראתי לרשויות נוספות ללכת בעקבותינו. אמנות כאלה הן רק אבן אחת מתוך דרך ארוכה של עשייה ושינוי בתחום המגדר, זו משימה לאומית מבחנתי.

 בתור לוחמת למען שוויון מגדרי בחרת להצטרף לישראל ביתנו וכיום את משמשת כיור הנשים של המפלגה, מדוע בחרת להקים את מטה הנשים דווקא בישראל ביתנו?

אני פועלת למען שווין מגדרי במשך שנים בכל מיני כובעים. ישראל ביתנו היא המפלגה היחידה שעמדה במילים שלה והתעקשה על החזון שלה, ליברמן לא ימכור את הציבור בשביל פוליטיקה קטנה כמו שעשה לדוגמה גדעון סער, שתמך בחוק המרכולים ורצה לסגור את תל אביב בשבת, הרי ברור שגם אם הוא אומר לא בסוף יוביל להקמת קואליציה עם המפלגות החרדיות. בשונה מאחרים אצל ליברמן מילה זאת מילה, הוא יכול היה לקבל כל תפקיד העיקר להיכנס לקואליציה והוכיח שהכיסא לא מעניין אותו, שלא לדבר על הניסיון הרב שהוא מביא אתו שכול כך נחוץ כאן כיום. ישראל ביתנו חרטה על דגלה ליברליות, שוויון מגדרי יכול להתקיים רק במדינה שהקו המנחה אותה הוא חיה ותן לחיות.

שלוש מערכות בחירות הפכו אותנו למבינים דבר או שניים בבחירת המנהיגים שלנו. הפעם נשים ייקחו את הבחירות בידיים. כדי להשפיע על חיי המדינה ולמען הילדים והדורות הבאים, הבית היחיד שנכון כיום הוא ישראל ביתנו עבודה רבה לפנינו, לכן אנחנו צריכים את ישראל ביתנו גדולה וחזקה.

בהתמודדות ליו"ר הצעירים של ישראל ביתנו מתוך ארבעה מתמודדים יש שתי נשים, האם חל שינוי בעולם הפוליטי והמנהיגותי שמבין שנשים יכולות לנהל ולהנהיג?

זה הוא שוויון אמיתי, מספיק לראות מה שליברמן כתב במכתב שהפנה ללפיד, סער ובנט, הוא ציין שחייבים לפחות שלוש נשים בעשירייה הראשונה. כיום אין מספיק חברות כנסת ואנחנו כולנו צרכים לשאוף שיהיו יותר. במקומות שיש יותר נשים בעמדות מפתח, חברות מצליחות יותר. הקורונה לימדה את כולנו שאנחנו יכולות לתמרן בין הבית ובין העבודה, נשים מובילות להישגים במגזר הפרטי ועדיין הן חסרות בפוליטיקה. אני מקווה לראות בכנסת  ה- 24 גם ממשלה יציבה וגם יותר נשים. גם גברים צריכים להיות מוטרדים מהמצב וצריכים לשאוף לחיות במדינה שדוגלת בשוויון.

מאת: דניאל איאוחים י״ד בטבת תשפ״א 

הרשמה לרשימת תפוצה