צה"ל ביצע את התקיפה הנרחבת ביותר בסוריה מאז 1974- שר הביטחון אביגדור ליברמן: "אם אצלנו יהיה גשם, אצלם יהיה מבול"

צה"ל ביצע את התקיפה הנרחבת ביותר בסוריה מאז 1974- שר הביטחון אביגדור ליברמן: "אם אצלנו יהיה גשם, אצלם יהיה מבול"

אמש כוחות איראנים ירו משטח סוריה 20 טילים לעבר רמת הגולן, אך נכשלו במשימתם לאחר ש- 16 מהטילים נפלו בשטח סוריה ו-4 טילים יורטו על ידי מערכת "כיפת ברזל". בעקבות התקופנות האיראנית, צה"ל ביצע את התקיפה הנרחבת ביותר בסוריה מאז 1974. התקיפה התמשכה  כשעתיים וכללה למעלה מ-50 יעדי טרור בכל רחבי סוריה. שר הביטחון אביגדור ליברמן התארח הבוקר בכנס הרצליה ושלח מסר לאיראן ולסוריה: "פגענו כמעט בכל התשתיות האיראניות בסוריה, איראן מנסה לבנות גבול חדש ולא נאפשר זאת". 
 

עיקרי דברי שר הביטחון, אביגדור ליברמן, בכנס הרצליה: "קודם כל צריך להיות ברור, בניגוד לאיראנים אנחנו לא מנסים להתפשט, אנחנו לא מנסים להתרחב, אנחנו לא מנסים לבנות גבול חדש. מי שמנסה כל הזמן להתפשט וליצור פרוקסי חדשים וליצור חזיתות ללא הרף, זאת איראן. אנחנו רואים לא רק כלפי מדינת ישראל, אנחנו רואים איראנים פועלים בתימן, אנחנו רואים אותם פועלים בעיראק, אנחנו רואים אותם פועלים בלבנון וגם באפריקה. איראן זו באמת המדינה אולי היחידה היום שמייצגת גם הקיצוניות, לא רק באידיאולוגיה, אלא גם בפעלתנות וגם בנכונות להקריב את האזרחים של עצמה, להקריב את עתידה למען אותה אידיאולוגיה קיצונית. אני אדגיש שעד היום איראן השקיעה בכל ההרפתקה בסוריה 13 מיליארד דולר, היא ממשיכה להשקיע 2 מיליארד דולר כל שנה בכל הפעילות החתרנית שלה, כל המימון של חיזבאללה, חמאס, הג'יהאד האסלאמי, מיליציות שיעיות בעיראק, החוטים בתימן, כל ההרפתקה הזו עולה המון המון כסף וזה בא על חשבון אזרחים שסובלים באיראן ובמיוחד בטהרן. אנחנו רואים את הדור הצעיר, שהוא שואל 'למה אנחנו פה בתנאים כל כך קשים והשליטים ממשיכים לבזבז כסף שם בתימן?'. לכן איראן היא זו שמנסה להגיע למדינת ישראל, היא מנסה ליצור איתנו גבול ואנחנו לא נאפשר לאיראן להפוך את סוריה לבסיס קדמי כנגד ישראל. זאת המדיניות, היא מאוד ברורה, ואנחנו פועלים בהתאם למדיניות הזאת.

"האיראנים ניסו לתקוף שטח סוברני של מדינת ישראל, אף טיל איראני לא הגיע לשטח של מדינת ישראל, כולם או נפלו בתוך סוריה או שכיפת ברזל הצליחה ליירט, ואף בן אדם, אף מבנה, שום תשתית, אף אחד לא נפגע ושום דבר לא נפגע ותודה שככה. אנחנו כמובן פגענו כמעט בכל התשתיות האיראניות בסוריה והם צריכים לזכור את היומרה הזאת שאם אצלנו יהיה גשם - אצלם יהיה מבול. אני מקווה שאנחנו סיימנו את הפרק הזה, שכולם הבינו ולא נצטרך לבלות לילות שם בקומה הכל כך מוכרת לך, בקומה 14 בקריה.

"צריך להבין שאמנם הנשיא הנבחר הוא רוחאני אבל מי שקובע זה אייתוללה חמינאי, זה האיש החזק, על פיו יישק דבר ואנחנו ראינו אתמול נאום בוטה מאוד שלו, בוטה במיוחד כנגד ארה"ב, כנגד הנשיא טראמפ, ראינו איך בתוך הפרלמנט האיראני שורפים דגל של ארה"ב ולכן הכיוון לצערי של איראן היום הוא כיוון ברור וזה כיוון של הסלמה, של עימות, של חיכוך, של התרסה. לגבי בכלל ההשלכות של ההודעה האמריקאית ולאן אנחנו הולכים, תראה, קודם כל עצם ההחלטה ובניגוד לרבים אחראים אני חושב שזאת החלטה מאוד נכונה. אני מסביר כל פעם, כשמסתכלים אחורה למה ברית המועצות קרסה היו לכך הרבה סיבות, אבל סיבה אחת עיקרית הייתה סיבה כלכלית, ברית המועצות פשוט קרסה תחת נטל של הוצאות וההרפתקה באפגניסטן, מרוץ החימוש, מלחמת הכוכבים וכך הלאה. גם האיראנים, מה שאנחנו רואים שם זה יותר ויותר אי שקט, במיוחד בקרב הדור הצעיר, מעמד הביניים, הסטודנטים, ראינו מה קרה אתמול למטבע האיראני, מה קורה שם בכלל בכל הפרמטרים הכלכליים בחודשים האחרונים, יש שם כלכלה שהיא בקריסה. המשטר שהוא משטר פנאטי שמוכן להקריב את עתידם של הדור הצעיר למען האידיאולוגיה הזו, הרצון להתפשט, השלטון הזה בא בקונפליקטים במיוחד עם הדור הצעיר. מה היה לפני שבוע? מה היה הנושא שהסעיר את איראן? לא תאמינו, זה השימוש בטלגרם. על זה קמה מהומה ענקית באיראן וזה אומר שהדור הצעיר שם הוא מאוד מאוד מתקדם, כי חלק מהאנשים זקנים כמוני, אני לא יודע להשתמש בפייסבוק. יש כאלה שמשתמשים בכל מיני אפליקציות אחרות, אבל טלגרם זה במיוחד לדור הצעיר, אלו שכבר מתקדמים. אני חושב שזה שהטלגרם היה הסיבה, הטריגר למהומות, זה אומר הרבה. לכן אני חושב שההחלטה הזאת מביאה את המשטר לדילמה: או הישרדות, או המשך הרפתקאות בכל מיני מקומות במזרח התיכון או במקומות אחרים. ובכל מקרה זה מסר חזק מאוד, יחד עם כל מה שקורה בצפון קוריאה, או בחצי האי קוריאה, אני חושב שזה מסר חזק מאוד של הנשיא טראמפ לעולם, מה הכיוון, מה הגישה החדשה ומה המדיניות החדשה.

"אני מקווה שבסופו של דבר אנחנו אכן נראה שינויים במזרח התיכון וגם ביחסים בין איראן למדינות העולם, גם עם ישראל, אין לנו סכסוך עם העם האיראני, אנחנו לא מנסים להביא מערכות נ"מ שלנו לגבול האיראני, אנחנו לא מנסים לפרק אותם או לפגוע בהם והגיע הזמן שאנחנו באמת כולנו נשתף פעולה בתחומי המדע והאנרגיה, להתעסק בסטארט-אפ ניישן בפיתוח של טכנולוגיית העתיד ולא להוציא כל כך הרבה מאמצים ואנרגיות על מאבקים שבמאה ה-21 נראה לי שזה כבר מיותר לגמרי.

"הבוקר הספקתי לראות כמה תכניות ופרשנויות, אני מזהיר קודם כל משאננות וזחיחות דעת, זה לא ניצחון סוחף, זה לא קרב סטלינגרד, הכל באמת מוגבל כרגע לעימות בינינו לכוח קודס האיראני הממוקם בסוריה ונראה לי שכולם רוצים לתחום את העימות הזה בדיוק למשבצת הזאת. בתוך סוריה יש את כוח קודס ואנחנו כמובן כנגד כוח קודס בסוריה. אני לא בטוח שגם באיראן כולם מסכימים לאותה פעלתנות ואותה מדיניות מטורפת של אותם קנאים מכוח קודס בתוך סוריה. להערכתי רוב הממסד האיראני גם מתנגד למדיניות הזאת, אבל בסך הכל אנחנו באמת משתדלים להבטיח את ביטחונם של אזרחי ישראל. כמו שאמרתי אין לנו שום עניין לכבוש את סוריה, אנחנו לא מתערבים במלחמת האזרחים שם, אנחנו לא מתערבים אצל שכנינו בכלל ואנחנו מאוד מקווים שיום אחד יניחו ויפסיקו לדבר על השמדת מדינת ישראל. הרי כשאתה שומע את אותן קריאות בטהרן, הם אפילו לא מסוגלים לבטא את השם 'מדינת ישראל', הם תמיד משתמשים בשם קוד 'ישות ציונית' ולכן אנחנו פה באמת צריכים להיות מאוד מאוד זהירים, מאוד מאוד ממוקדים. אין לנו עניין להסלים אבל צריכים להכין את עצמנו לכל תרחיש, זה באמת אויב עיקש שכבר עשרות שנים מנסה לפגוע בנו, מנסה לפגוע בנו בדרום אמריקה, באפריקה, במזרח אירופה וגם פה במזרח התיכון, והגענו למציאות חדשה שפעם ראשונה איראן כאיראן, לא פרוקסי, תוקפת את מדינת ישראל, מנסה לפגוע בטריטוריה שלנו, בריבונות שלנו, זה לא יקרה. מי שלא שם לב זה שלב חדש, ואני אומר עוד פעם, צריך לשמור על זהירות, צניעות ולא להיסחף, ואני מקווה שאנחנו הצלחנו לתחום ולסיים לפחות בשלב זה את הפרק החדש בעמידה שלנו כנגד הקיצוניות האיראנית."

הרשמה לרשימת תפוצה