שר הביטחון בריאיון לעיתון הרוסי "קומרסנט" - "ישראל אינה מחפשת עימותים עם רוסיה אך אם המערכות הרוסיות יפתחו באש נגד מטוסינו - נגיב"

שר הביטחון בריאיון לעיתון הרוסי "קומרסנט" - "ישראל אינה מחפשת עימותים עם רוסיה אך אם המערכות הרוסיות יפתחו באש נגד מטוסינו - נגיב"

יו"ר המפלגה, שר הביטחון אביגדור ליברמן, אמר בריאיון לעיתון הרוסי "קומרסנט" כי ישראל "אינה מחפשת עימותים עם רוסיה ואינה מתכוונת להתערב בענייניה הפנימיים של סוריה". עם זאת, הוא הוסיף: "אם המערכות הרוסיות יפתחו באש נגד מטוסינו - נגיב".

להלן תרגום עיקרי הראיון:
שר הביטחון: "אנחנו לא מחפשים שום עימותים עם רוסיה. להיפך – בשנים האחרונות נוצר דו-שיח גלוי, ברור ושקוף עם רוסיה, גם כשהדעות שלנו תואמות וגם כשהן אינן תואמות. אנחנו מנהלים דו-שיח שקוף כל הזמן, בלי להסתיר דבר.
מבחינתי אסד הוא פושע מלחמה, שאחראי על מותם של יותר מחצי מיליון אזרחי מדינתו. אבל אנחנו לא מתכוונים להתערב בענייניה הפנימיים של סוריה. מה שלא נסבול זה ניסיונות של איראן להפוך את סוריה למוצב הקדמי נגד ישראל. כל ניסיון של איראן להתבסס בסוריה – יסוכל. אם אסד לא יתערב – אז זה יהיה מאוד נבון מצידו, כי אנחנו לא מתכננים להתערב בענייניה הפנימיים של סוריה. אם הכוחות שלו, מערכות ההגנ"א שלו יפתחו באש נגדנו – נפתח באש נגדן. יש קו חם בין צה"ל לכוחות צבא רוסיה, שנמצאים בסוריה. אנחנו תמיד לוקחים בחשבון אינטרסים רוסים ומקווים שהם ייקחו בחשבון אינטרסים ביטחוניים של ישראל.
אם מערכות 300-S לא תהיינה מופנות כנגדנו – זה משהו אחד. אם מערכות אלו תפתחנה באש כנגד המטוסים שלנו, אנחנו בהחלט נגיב".

שאלה: בנוגע למסמכים שהציג רה"מ בנימין נתניהו על תוכנית הגרעין האיראנית – האם ניתן להתייחס לזה כהוכחה לכך שיש הפרה חד משמעית של ההסכם מצד האיראנים?

תשובה: "חד-משמעית, כן...המסמכים שפורסמו מוכיחים באופן חד-משמעי, שאיראן פעלה באופן אקטיבי לא רק להעשרת האורניום, אלא ליצירת נשק גרעיני. הם פשוט הקפיאו זמנית את התוכנית על מנת לקבל מקסימום תועלת מההסכם, כדי שיוכלו אח"כ לעבור ליצירת נשק גרעיני. יתרה מכך, הם הקפיאו את ייצור הנשק הגרעיני, עד שיוכלו לקבל מקסימום תועלת מההסכם".

שאלה: אבל עדיין אתה מדבר על התוכנית בלשון העבר. האם יש נתונים חדשים כלשהם שמצביעים על ההפרות, שנעשו דווקא בשנתיים וחצי האחרונות?

"אנחנו מדברים על התוכנית האיראנית הגרעינית באופן כללי. לא מדובר פה לא בשנתיים, לא ב-12 שנה ולא ב-20. אנחנו מדברים כאן בכלל על למה איראן צריכה אורניום מועשר, למה הם צריכים תוכנית גרעינית, כשיש להם מאגרי ענק של נפט וגז? איראן תמיד דיברה על כך שהיא מפתחת תוכנית גרעין אזרחית, אבל מהתחלה זו לא הייתה המטרה שלה. תוכנית הגרעין האיראנית כאמור לא נסגרה, היא רק הוקפאה, על מנת להשיג ממנה מקסימום תועלת ולחזור אליה לאחר מכן.
צריך להתייחס להסכם הזה בדיוק כמו להסכם מינכן. תוכנית הייתה ומולה מערב עייף שאיבד את כוח ההתנגדות שלו, שאיבד את הרצון הפוליטי שלו ושהחליט לפייס את המגפה של המאה 21 – האיסלאם הרדיקלי. בדיוק כמו שניסו לעשות עם היטלר, ובסוף שילמו מחיר כבד מאוד. בסוף נקבל איראן עם טילים גרעיניים. וכדי לעצור אותם אח"כ נשלם מחיר כבד הרבה יותר.

מנהיגי איראן יוצאים בכל שבוע עם הצהרות שהם יחסלו את הישות הציונית. לצערנו אנחנו לא רואים תגובה חד-משמעית לא של מערב אירופה ולא של רוסיה, שמאוד מקפידה לזכור את כל מה שקרה במלחמת העולם השנייה. ואנחנו מצפים לתגובה ברורה וחד משמעית של רוסיה להצהרותיה ומהלכיה של איראן".

"בעשורים האחרונים יצרנו יחסים מיוחדים עם רוסיה, מאוד יעילים ושקופים. אנחנו מאוד מעריכים את היחסים עם רוסיה. גם כשהשותפים הקרובים שלנו הפעילו עלינו לחצים.... כמו במקרה של סנקציות נגד רוסיה, אנחנו לא הצטרפנו אליהן. לאחרונה הרבה מדינות הוציאו מתוכן את הדיפלומטים הרוסים. ישראל לא הצטרפה לפעולה הזאת. יש לנו יחסים נורמליים עם רוסיה ואנחנו לוקחים בחשבון את האינטרסים שלה. אנחנו מקווים, שרוסיה תיקח בחשבון את האינטרסים שלנו כאן, במזה"ת. אנחנו מצפים להבנה מצד רוסיה ותמיכה שלה באינטרסים החיוניים שלנו".

הרשמה לרשימת תפוצה