סקר באתר המוביל בקרב דוברי הרוסית בישראל קובע: לו הבחירות היו מתקיימות היום, אביגדור ליברמן המועמד המוביל לראשות הממשלה

סקר באתר המוביל בקרב דוברי הרוסית בישראל קובע: לו הבחירות היו מתקיימות היום, אביגדור ליברמן המועמד המוביל לראשות הממשלה

סקר דעת קהל שהתפרסם באתר מוביל בקרב ציבור דוברי הרוסית בישראל קובע: לו הבחירות היו מתקיימות היום- יו"ר מפלגת ישראל ביתנו שר הביטחון אביגדור ליברמן, הוא המועמד המוביל לראשות הממשלה. המשתתפים בסקר קבעו בנוסף כי ישראל ביתנו הינה המפלגה המובילה באחוזי התמיכה בקרב דוברי הרוסית בישראל.

סקר דעת קהל אינטרנטי התפרסם היום באתר החדשות הישראלי המוביל בשפה הרוסית- "Newsru.co.il". תוצאות הסקר קובעות כי מפלגת ישראל ביתנו נמצאת במגמת התחזקות בקרב ציבור דוברי הרוסית בישראל. לפי הסקר, כשליש מהנשאלים היו בוחרים בקלפי במפלגת ישראל ביתנו במידה והבחירות היו נערכות היום. עוד קובע הסקר כי יו"ר מפלגת ישראל ביתנו, שר הביטחון אביגדור ליברמן, הוא המועמד המוביל לראשות הממשלה בקרב העולים דוברי הרוסית.

הסקר נערך באתר האינטרנט Newsru.co.il בין התאריכים ה- 22 ל-23 בינואר. בסקר השתתפו 5,489 גולשים, כאשר 4,708 מתוכם השיבו על כלל השאלות שנשאלו בסקר.

הסקר נועד לבדוק את עמדותיו של ציבור דוברי הרוסית בישראל בנושאי דת ומדינה. חלק ניכר מהסקר התמקד בחוקים האחרונים שחוקקו בכנסת ביוזמת המפלגות החרדיות, לרבות חוק המרכולים.

 

הנתונים שעלו מהסקר:

המשיבים נשאלו עבור מי הם היו מצביעים אילו הבחירות היו מתקיימות היום. את התשובות השוו לשני הסקרים האחרונים שנערכו באתר בחודשי ינואר ויולי של שנת 2017.

מפלגת ישראל ביתנו מובילה עם 32.5% מקולות המשיבים, עלייה של יותר מארבעה אחוזים מהשנה שעברה. אחריה נמצאת מפלגת יש עתיד עם 26% מקולות המשיבים.

מפלגת הליכוד מתרסקת ומקבלת 10.5% תמיכה בלבד, ירידה דרסטית של יותר מחמישה עשר אחוזים מינואר 2017. אחריה נמצאת מפלגת הבית היהודי עם 3% תמיכה בלבד, מפלגת כולנו עם 2% תמיכה ומשתרכות אחריהן מפלגת מרצ והמחנה הציוני עם כאחוז אחד לכל אחת.

 

באשר לשאלה את מי המשיבים היו רוצים לראות בתפקיד ראש הממשלה, 22% מהמשיבים תמכו באביגדור ליברמן לתפקיד, 19% מהמשיבים היו מצביעים ליאיר לפיד, 19% היו בוחרים בבנימין נתניהו (ירידה של כשנים עשר אחוז מיולי האחרון). אחריהם, נמצא ישראל כץ עם 9% תמיכה ואחריו, עם אחוזי תמיכה בודדים, נמצאים גדעון סער, משה כחלון, ציפי לבני ונפתלי בנט.

בשאלת התמיכה בחוק המרכולים, אשר מפלגת ישראל ביתנו התנגדה לו, הרוב המוחץ של המשיבים (84%) ענו כי אינם תומכים בו. 7% בלבד הביעו תמיכה בחוק ועוד 5% טענו כי היו תומכים בחוק אך ורק אם שר הפנים לא היה חרדי.

נתונים נוספים שעלו מהסקר

בנוגע לשאלה האם חוק המרכולים השפיע באופן ישיר על ההחלטה עבור מי יצביעו בבחירות הבאות לכנסת, השיבו 17% כי חוק המרכולים ישפיע באופן ישיר על ההחלטה הזו. 31% טענו כי חוק זה ישפיע על הצבעתם ברמה מסוימת ו-48% השיבו כי החוק כלל לא ישפיע על הבחירה שלהם בקלפי.

בשאלת ההשפעה שתהיה לחוק המרכולים על חיי הציבור בישראל, ענו 84.5% מהמשיבים כי אינם מסכימים עם הקביעה כי החוק לא ישפיע על חייהם. לעומתם, 11% סברו כי לחוק המרכולים תהיה השפעה כזו.

שאלה נוספת נגעה להפגנות המתקיימות בשבועות האחרונים באשדוד כנגד הפגיעה בסטטוס קוו. 81% ממשתתפי הסקר תומכים בהפגנות הללו, לעומת 7% המתנגדים להן. 11% ממשתתפי הסקר הצהירו כי הם מתייחסים בהבנה להפגנות הללו, אולם רואים אותם כפוליטיות מדי או כלא נחוצות.

סוגיה נוספת שעלתה בסקר היא הקונפליקט שנוצר בין שר הביטחון אביגדור ליברמן לבין מנהיגי המפלגות החרדיות והדתיות. רוב מכריע של 72% מהמשיבים תומכים בליברמן בקונפליקט זה. 18% מהמשיבים בסקר ענו כי אינם תומכים באף צד ואילו 4% כלל לא ידעו באיזה קונפליקט מדובר. 3% בלבד תמכו במנהיגי המפלגות החרדיות.

שאלה נוספת שנשאלה נוגעת להצהרות של חלק מהרבנים של הציונות הדתית כנגד שירות נשים בצה"ל. 61% מהמשיבים מביעים יחס שלילי כלפי ההצהרות הללו וחושבים שנשים צריכות להחליט לבד האם הן רוצות לשרת בצבא. לעומתם, 22% לא רק שמתנגדים להצהרות הללו, אלא חושבים שנשים חייבות לשרת בצה"ל. רק 8% מהמשיבים לסקר תומכים בדברי הרבנים ואילו 7% אינם מסכימים עם דעות הרבנים מהציונות הדתית, אולם חושבים שדעתם לגיטימית.

קישור לסקר באתר "ניוז רו"

http://newsru.co.il/israel/23jan2018/zakony_opros_103.html